FAIL (the browser should render some flash content, not this).

 

Aktuality
Bulletin Ekonomických staveb


 

Články

Sluneční energie a její využití – část 1

Napsal dne 21. 12. 2011

 

Je všeobecně známo, že životní úroveň člověka je přímo úměrná spotřebě energie. Čím vyšší životní úroveň, tím více energie člověk spotřebuje.

 

Spotřeba energie se samozřejmě liší ve vyspělých a rozvojových zemích. Ve vyspělých státech dosahuje průměrná spotřeba často více než 10 kW na jednoho obyvatele, naopak v některých rozvojových zemích to může být až stokrát méně – okolo 100 wattů na obyvatele. Pokud budeme předpokládat, že životní úroveň se v rozvojových zemích bude postupně zvyšovat, přinese to také podstatné zvýšení celkové spotřeby energie. Proto je více než nutné zabývat se otázkou, odkud můžeme energii brát a jsou-li její zdroje omezené či nikoliv.

 

V současné době se v domácnostech a průmyslových odvětvích využívá především energie z fosilních paliv, jako jsou uhlí, ropa a zemní plyn. To jsou zdroje vyčerpatelné. V menší míře se využívá jaderná energie a v poslední době i různé zdroje alternativní energie, mezi které patří například sluneční či větrná energie. Tyto alternativní zdroje se řadí do kategorie nevyčerpatelných.

 

Co se týká energie potřebné pro vytápění rodinných domů, z důvodů úspor dnes řada lidí volí domy nízkoenergetické. Mezi ty mohou patřit i domy ze dřeva, které má velmi dobré izolační vlastnosti.

 

Druhy alternativní energie si přiblížíme v dalším pokračování našeho článku.

 
 
    Podělte s ostatními:
     
    Pridat.eu